REC6-2424SRW/R10/A
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
REC6-2424SRW/R10/A PDF
Type Description
Series:ECONOLINE REC6/R (6W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):6 W
Voltage - Isolation:10 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Efficiency:84%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)