MGDBK10HC
Manufacturer
Gaia Converter
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MGDBK10HC PDF
Type Description
Series:MGDK10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A, 1A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Efficiency:80%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:1.57" L x 1.02" W x 0.32" H (40.0mm x 26.0mm x 8.2mm)