SBC35-427-3940-32-1
Manufacturer
WINSYSTEMS INC.
VIGOR # :
Description
3.5" INTEL E3940 32G EMMC SPRDR
Catalog
Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
DataSheet
SBC35-427-3940-32-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Core Processor:Atom x5-E3940
Speed:1.8GHz
Number of Cores:4
Power (Watts):-
Cooling Type:Heat Spreader
Size / Dimension:5.75" x 4" (146.05mm x 101.6mm)
Form Factor:3.5" SBC
Expansion Site/Bus:M.2, Mini-PCIe, mSATA
RAM Capacity/Installed:8GB/0GB
Storage Interface:eMMC, mSATA, SATA
Video Outputs:DisplayPort, LVDS
Ethernet:GbE (2)
USB:USB 2.0 (4), USB 3.0 (2)
RS-232 (422, 485):3
Digital I/O Lines:8
Analog Input:Output:-
Watchdog Timer:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C