ESHSR-0003C0-002R7
Manufacturer
Nesscap Co., Ltd
VIGOR # :
Description
CAP 3F -10% +20% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
ESHSR-0003C0-002R7 PDF
Type Description
Series:ESHSR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):55mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C