CDDC56Y1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DUAL YELLOW 1
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDDC56Y1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:4.7mcd
Wavelength - Peak:588nm
Power Dissipation (Max):75mW