CPA250-4530S210
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CPA250-4530S210 PDF
Type Description
Series:Melcher CPA (250W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:4
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:3.3V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-12V
Current - Output (Max):40A, 40A, 5.5A, 2A
Power (Watts):250W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:83%
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Features:DC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote Sense
Mounting Type:Compact PCI®
Size / Dimension:5.07" L x 1.60" W x 6.40" H (128.7mm x 40.6mm x 162.5mm)
Approval Agency:cCSAus, CE, cULus, TUV
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TIS 75-112
TIS 75-112
AC/DC CONVERTER 12V 72W
GLC50-5
GLC50-5
AC/DC CONVERTER 5.1V 50W