BLP55-3300
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 55W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
BLP55-3300 PDF
Type Description
Series:BLP55 (55W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7A, 4A, 1A
Power (Watts):55W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.23" H (127.0mm x 76.2mm x 31.2mm)