ABC41-1T24L-2
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
DataSheet
ABC41-1T24L-2 PDF
Type Description
Series:ABC41 (40W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 0.97" H (76.2mm x 50.8mm x 24.7mm)