MBC41-1T12L-2
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MBC41-1T12L-2 PDF
Type Description
Series:MBC41 (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.33A
Power (Watts):40W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 0.97" H (76.2mm x 50.8mm x 24.7mm)