PFC500-1048F
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PFC500-1048F PDF
Type Description
Series:PFC500 (500W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.4A
Power (Watts):500W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:75%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.50" L x 5.00" W x 2.50" H (266.7mm x 127.0mm x 63.5mm)