SBLP65-1048G
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SBLP65-1048G PDF
Type Description
Series:SBLP65 (65W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.56A
Power (Watts):60W (65W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)