PFC250-1012
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PFC250-1012 PDF
Type Description
Series:PFC250 (250W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):23A
Power (Watts):250W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:2.6 kV
Efficiency:75%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.50" L x 4.75" W x 2.00" H (215.9mm x 120.7mm x 50.8mm)