MAP110-4200
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
AC/DC CNVRTR 12V 24V -12V 5V 80W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MAP110-4200 PDF
Type Description
Series:MAP110 (110W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:4
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:24V
Voltage - Output 3:-12V
Voltage - Output 4:5V
Current - Output (Max):5A, 4A, 1A, 2A
Power (Watts):80W (110W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.00" L x 4.30" W x 1.97" H (177.8mm x 109.2mm x 50.0mm)