GPA040A120MN-FD
Description
IGBT 1200V 80A 480W TO3PN
DataSheet
GPA040A120MN-FD PDF
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 40A
Power - Max:480 W
Switching Energy:5.3mJ (on), 1.1mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:480 nC
Td (on/off) @ 25°C:55ns/200ns
Test Condition:600V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)