IHW15N120R2
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 30A 357W TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW15N120R2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.75V @ 15V, 15A
Power - Max:357 W
Switching Energy:900µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:133 nC
Td (on/off) @ 25°C:-/282ns
Test Condition:600V, 15A, 14.8Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)