GPA030A135MN-FDR
Description
IGBT 1350V 60A 329W TO3PN
DataSheet
GPA030A135MN-FDR PDF
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 30A
Power - Max:329 W
Switching Energy:4.4mJ (on), 1.18mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:300 nC
Td (on/off) @ 25°C:30ns/145ns
Test Condition:600V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):450 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)