IXGP12N60B
Description
IGBT 600V 24A 100W TO220AB
DataSheet
IXGP12N60B PDF
Type Description
Series:HiPerFAST™
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):24 A
Current - Collector Pulsed (Icm):48 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 12A
Power - Max:100 W
Switching Energy:500µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:32 nC
Td (on/off) @ 25°C:20ns/150ns
Test Condition:480V, 12A, 18Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)