IXSH35N120B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 70A 300W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXSH35N120B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):140 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.6V @ 15V, 35A
Power - Max:300 W
Switching Energy:5mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:120 nC
Td (on/off) @ 25°C:36ns/160ns
Test Condition:960V, 35A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)