PQ12RA11J00H
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO220-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ12RA11J00H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C