PQ30RV31J00H
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 3A TO220-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ30RV31J00H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):30V
Voltage Dropout (Max):1V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):7 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C