LP2953IMX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN POS ADJ 250MA 16SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP2953IMX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.23V (3.3V)
Voltage - Output (Max):29V
Voltage Dropout (Max):0.8V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):170 µA
Current - Supply (Max):33 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)