LP3965ET-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-5
DataSheet
LP3965ET-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):9 mA
Current - Supply (Max):15 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C