SD125SC200B.T2
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
PIV 200V IO 15A CHIP SIZE 125MIL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SD125SC200B.T2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:350 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:300pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Die
Supplier Device Package:Die
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 200°C