PQ1R25J0000H
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA SOT23L-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ1R25J0000H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):350 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (400Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C