PQ1R42J0000H
Description
IC REG LIN 4.2V 150MA SOT23L-6
DataSheet
PQ1R42J0000H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):350 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (400Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C