AP1086T15G-U
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO220-3
DataSheet
AP1086T15G-U PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C (TJ)