MIC5259-3.3BD5-TR
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT23-5
DataSheet
MIC5259-3.3BD5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):250 µA
PSRR:65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C