RT9010-12GJ6
Manufacturer
Richtek
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RT9010-12GJ6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable, Power On Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C