PQ20RX05
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA TO220-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ20RX05 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):20V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 300mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:45dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-5 Formed Leads
Supplier Device Package:TO-220-5
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LF30CV
LF30CV
IC REG LINEAR 3V 500MA TO220AB