L78L10CD13TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 10V 100MA 8SO
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
L78L10CD13TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):5.5 mA
Current - Supply (Max):6 mA
PSRR:45dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)