AS78L12MTR-G1
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AS78L12MTR-G1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.8V @ 100mA (Typ)
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:42dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)