LX8584-33CP
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V 7A TO220 POWER
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LX8584-33CP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 7A
Current - Output:7A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:83dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C