LP38858T-0.8
Description
IC REG LINEAR 0.8V 1.5A TO220-5
DataSheet
LP38858T-0.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.180V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):8.5 mA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:80dB ~ 58dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C