FAN2501S27X
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
FAN2501S27X PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.14V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:43dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C