SDM1L20DCP3-7
Description
SCHOTTKY RECTIFIER X3-DSN1006-3
DataSheet
SDM1L20DCP3-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):8.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:18pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:3-XFDFN
Supplier Device Package:X3-DSN1006-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C