MS05-1A31-75L
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 2A 5V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
MS05-1A31-75L PDF
Type Description
Series:MS
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:5VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):2 A
Switching Voltage:1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:50 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:3.5 VDC
Must Release Voltage:0.75 VDC
Operate Time:1 ms
Release Time:0.7 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C