SIL12-1A85-76D3K
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
DataSheet
SIL12-1A85-76D3K PDF
Type Description
Series:SIL HV
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):1 A
Switching Voltage:1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:24 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Diode
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:1.1 ms
Release Time:0.1 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C