BE12-2A85-P
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED DPST 1A 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
BE12-2A85-P PDF
Type Description
Series:BE
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):1 A
Switching Voltage:1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:28.6 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:Sealed - Fully
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:1 ms
Release Time:0.1 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C