HRC9-12-T2
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 8AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
HRC9-12-T2 PDF
Type Description
Series:HRC
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:8Ah
Size / Dimension:5.94" L x 2.56" W x 3.94" H (151.0mm x 65.0mm x 100.0mm)
Termination Style:Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)