F1206HC25A0TM
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
SOLIDMATRIX SURFACE MOUNT FUSES,
Catalog
Fuses
DataSheet
F1206HC25A0TM PDF
Type Description
Series:SolidMatrix® 1206HC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):25 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:35 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Melting I²t:120
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)