BYV32EB-300PJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DUAL ULTRAFAST POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BYV32EB-300PJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)