BYV430J-600PQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3P
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BYV430J-600PQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)