BTA425X-800BT/L02Q
Description
BTA425X-800BT/L02/TO-220F/STAN
DataSheet
BTA425X-800BT/L02Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):250A, 275A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):75 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)