VCB4805SBO-10WR3
Manufacturer
Mornsun
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VCB4805SBO-10WR3 PDF
Type Description
Series:*
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.45" H (33.0mm x 22.9mm x 11.4mm)
Supplier Device Package:Sixteenth Brick
Control Features:-
Approval Agency:CE
Standard Number:62368-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AM10T-1212SNZ
AM10T-1212SNZ
DC DC CONVERTER 12V 10W
SRSB-50T12LG
SRSB-50T12LG
DC DC CONVERTER 12V 60W
VE-BW0-EX
VE-BW0-EX
DC DC CONVERTER 5V 75W
167L50
167L50
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
S970E-2
S970E-2
CUTTER FORMER LONG NOSE
VCB4805SBO-10WR3
VCB4805SBO-10WR3
DC DC CONVERTER 5V 10W