EP26-12-B1
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 26AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
EP26-12-B1 PDF
Type Description
Series:EP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:26Ah
Size / Dimension:6.95" L x 6.59" W x 4.98" H (176.5mm x 167.5mm x 126.5mm)