BP4.5-12-RT
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 4.5AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BP4.5-12-RT PDF
Type Description
Series:BP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:4.5Ah
Size / Dimension:5.57" L x 1.95" W x 4.07" H (141.5mm x 49.5mm x 103.5mm)
Termination Style:Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)