SU2C20UC
Manufacturer
Weidmuller
VIGOR # :
Description
CB PROTECTOR 1077 2P C 20A ACDC
Catalog
Circuit Breakers
DataSheet
SU2C20UC PDF
Type Description
Series:SUxxxUC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Breaker Type:Thermal Magnetic
Current Rating (Amps):20A
Voltage Rating - AC:480 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever
Number of Poles:2
Illumination:None
Illumination Voltage (Nominal):-
Approval Agency:CE, CSA C22.2 No 5, CSA C22.2 No 235, TUV, UL1077, VDE
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IEGZX00-35619-50-V
IEGZX00-35619-50-V
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER
CIR BRKR 25A 12V MET HWD
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC
CB5JB20R0
CB5JB20R0
RES 20 OHM 5W 5% CERAMIC WW
SU2C20UC
SU2C20UC
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V