FWA-45A21F
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 45A 150VAC/VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
FWA-45A21F PDF
Type Description
Series:FWA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):45A
Voltage Rating - AC:150 V
Voltage Rating - DC:150 V
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA AC, 20kA DC
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:0.811" Dia x 2.000" L (20.60mm x 50.80mm)