0FLA02.5T
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 2.5A 125VAC 5AG
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
0FLA02.5T PDF
Type Description
Series:FLA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):2.5A
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KTU-800
KTU-800
FUSE CRTRDGE 800A 600VAC CYLINDR
170M4310
170M4310
FUSE SQUARE 315A 700VAC RECT
SPXI032.LXBM
SPXI032.LXBM
FUSE SOLAR INLINE 1500VDC 32A
FIXED IND 6.8UH 10.5A 7.6 MOHM
0FLA02.5T
0FLA02.5T
FUSE CARTRIDGE 2.5A 125VAC 5AG
SiT3372AC-4B2-28NX133.650000Y
SiT3372AC-4B2-28NX133.650000Y
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ HCSL