BK-TDC600-2-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 2A 600VAC 8AG 1=1
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
BK-TDC600-2-R PDF
Type Description
Series:TDC600
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:-
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Package / Case:8AG, 1/4" x 1"
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm)